BIAŁOWIEŻA I OKOLICE

Niejeden obcokrajowiec na pytanie, co chciałby zobaczyć w Polsce, wymienia Białowieski Park Narodowy. Prawdopodobnie wiedza o tym, iż znajduje się tu ostatni w Europie fragment lasu pierwotnego, ściąga ciekawskich z całego świata. 

O ile tę Puszczę odwiedzaliśmy przy okazji pobytu w Białowieży w okresie jesiennym lub zimowym, tak w końcu dotarliśmy do niej wreszcie w letnie, gorące dni. Tym razem udało nam się zobaczyć miejsca, przejść trasy i zaznać atrakcji, które odkładaliśmy właśnie na cieplejszy sezon.

ATRAKCJE TURYSTYCZNE BPN:

KŁADKA ŻEBRA ŻUBRA

to 4-kilometrowy szlak prowadzący w głąb puszczy, przez jej dzikie, podmokłe tereny. Rozpoczyna się tuż za Białowieżą, przy drodze asfaltowej w kierunku miejscowości Budy. My docieramy do początku szlaku pieszo, lecz część turystów dotarła do niego samochodami. Po jednej stronie drogi można zauważyć ciąg zaparkowanych aut. 

Urokliwa ścieżka kończy się w Pokazowym Rezerwacie Żubra, w którym poza tym majestatycznym okazem można (odpłatnie) popodziwiać inne białowieskie okazy zwierzęce oraz pogłębić wiedzę o regionie w zamkniętej części muzealno-wystawowej.

Do Białowieży wracamy tym samym szlakiem, robiąc tym samym niemalże 9-kilometrowy szlak. 

SZLAK DĘBÓW KRÓLEWSKICH I KSIĄŻĄT LITEWSKICH

znajduje się również jadąc drogą na Budy. Wejście jest płatne zaledwie 4 zł/ bilet normalny i połowę za ulgowy. Klucząc po kładce wśród leciwych okazów, czytamy ich historię, poznajemy ich imiona nadane po polskich królach i litewskich książętach. Spacer jest relaksujący i wyciszający. Dawka tlenu z puszczy działa otumaniająco:). 

Na tą ścieżkę edukacyjną, wynoszącą 500 m, potrzebujemy około godziny. Wiekowe drzewa to 150-cio lub nawet 500-latki. Otrzymały one imiona po władcach Polski i Litwy, przybywających do Białowieży na polowania. Znajdziemy wśród nich: Kazimierza Wielkiego, Władysława Jagiełłę, Zygmunta Starego, Jana Kazimierza i wielu, wielu innych. 

Tabliczki stojące naprzeciwko tych świadków historii, napisane są w języku polskim, angielskim i Braille’u.  Na Szlaku Dębów Królewskich w Uroczysku Stara Białowieża stworzono także miejsca odpoczynku: wiatę na polanie, ławki wzdłuż trasy, czy miejsca przeznaczone do organizacji ognisk.

Fot. Szlaki turystyczne Puszczy Białowieskiej, 2019.

“SIOŁO BUDY”

to skansen we wsi Budy, których nazwa pochodzi od typowych tutejszych budowli mieszkalnych - półziemianek z otwartym paleniskiem. Skansen uchował owe ludowe budownictwo osady (sioła). W kolorowych domostwach powstały apartamenty pod wynajem a na terenie osady znajdziemy również restaurację serwującą regionalne przysmaki

PODRÓŻ DREZYNĄ & RESTAURACJA CARSKA

W końcu się udaje! Pod Restaurację Carską, powstałą na podwalinach starodawnej stacji kolejowej w Białowieży Towarowej, docieramy pieszo wśród sielskich, letnich krajobrazów (ok. 2 kilometrów). Decydujemy się na jeden z "tańszych" napitków z tutejszej karty, by choć na chwilę zasiąść przy stoliku na zewnątrz. Delektujemy się otaczającą stację przyrodą, gwarem wśród klientów restauracji, zaglądamy do carskich wnętrz. Niestety obsługa surowo przestrzega zasady nie fotografowania miejsca. 

Spacerujemy w głąb stacji. We wnętrzach niektórych wagonów utworzono apartamenty sypialne. Na pewno nocleg w nich to ciekawe doświadczenie. My pamiętamy swoje noce w Kolei Transsyberyjskiej, choć w nie - aż tak obecnie - bogatych wnętrzach.  

Czekamy na drezynę, której stacją końcową jest przejazd kolejowy tuż przy restauracji. Weryfikujemy czas odjazdu, kupujemy bilety i czekamy na podróż. I bynajmniej nie czeka nas leniwe obserwowanie powoli przesuwających się wokół krajobrazów. Mamy swój udział w tym transporcie, na zmianę próbując swych sił w napędzaniu drezyny. Trzeba przyznać, że wymaga to krzepy i zacięcia. Ale też trening gwarantowany! 

LATO W BIAŁOWIEŻY

przed pandemią to bardzo żywy okres turystycznie. Mnóstwo przyjezdnych, kramików z suwenirami, imprez pod gołym niebem. Udaje nam się poprzyglądać się tańcom podczas koncertu..disco polo (niekoniecznie nasza ulubiona muzyka:) na scenie tuż przed stawami oraz poezji śpiewanej przy akompaniamencie gitary na scenie starej, odrestaurowanej stacji kolejowej w centrum Białowieży. Dzieciaki bawią się na pobliskim placu zabaw, inni rozsiedli się na leżakach z kraftowym piwem tuż obok przy budach serwujących ten i inne trunki.

Fot. Drezyną do Restauracji Carskiej & Sioło Budy, 2019.

Okolice idealne są na piesze wycieczki czy rowerowe wojaże. Pomysły na dodatkowe atrakcje tych okolic znajdziecie w moim wcześniejszym artykule

Jeśli nie pojawiły się wśród nich inne, które warto polecić, zostawcie komentarz. Chętnie zweryfikujemy je przy najbliższej okazji.

9 komentarzy

 • Asia
  Asia poniedziałek, 26 kwiecień 2021

  W imieniu mieszkańców Podlasia, zapraszam! A najlepiej w lato, gdy jest ciepło i bardzo zielono:)

 • nasz maly swiat
  nasz maly swiat poniedziałek, 26 kwiecień 2021

  To też jest nasze marzenie, aby odwiedzić tamte strony :) Nigdy nie byliśmy, a mieszkając daleko, bez tak urozmaiconej przyrody, ciągnie jeszcze bardziej!

 • Ewelina
  Ewelina piątek, 23 kwiecień 2021

  Zapisuję sobie twoją relację :) skorzystam w tym roku, z pewnością :-)
  Pozdrawiam serdecznie

 • Asia
  Asia wtorek, 20 kwiecień 2021

  O to to na pewno! Ale i odwiedziny u żubra i innych zwierzaków lasu to fajne doświadczenie. A do tego wystawa przy zagrodzie oraz Muzeum Interaktywne w parku pałacowym.

 • Zalatana Rodzinka
  Zalatana Rodzinka wtorek, 20 kwiecień 2021

  Ale super! Dla dzieci to super byłaby atrakcja ta jazda drezyną.

 • Asia
  Asia wtorek, 20 kwiecień 2021

  Haha, dobre - szlakiem Lisów:) Ale tak na serio, to znając wachlarz atrakcji można sobie trochę poprzebierać i wybrać coś szytego na własną miarę:) miłego zwiedzania!

 • Renia i Mikołaj - Przekraczając Granice
  Renia i Mikołaj - Przekraczając Granice wtorek, 20 kwiecień 2021

  Fajne miejsce :) Białowieżę wspominamy bardzo dobrze, choć byliśmy w niej tylko przejazdem. Musimy tam jeszcze wrócić i wybrać się na Wasz szlak :)

 • Asia
  Asia poniedziałek, 19 kwiecień 2021

  Tak, tam na pewno można cofnąć się w czasie:)

 • Patryk Zieliński
  Patryk Zieliński poniedziałek, 19 kwiecień 2021

  Te chatki wiejskie wyglądają bardzo zachęcająco, chętnie spędziłbym weekend w takiej!

Leave a Reply

Your email address will not be published. HTML code is not allowed.