sobota, 13 czerwiec 2009

NIE TAKA KOLUMBIA STRASZNA

nasza mapa Kolumbii Fot. travellerspoint.com/ globtroter.pl

Stres.. Na granicy w Tulcan Krzysiek wywołał panikę, mnie ogarnęło zdenerwowanie, łeb pękał a wszystko to potęgowały wszechobecne informacje o tym, jaka to Kolumbia jest niebezpieczna. Byłam przemęczona rozważaniem za i przeciw.

Zajechaliśmy za daleko, by zmieniać założony już plan. 

 

Fot. Tulcan, Ekwador

W jednej z kafejek internetowych, by uspokoić nerwy, poprosiliśmy pracownika o wydzwanianie na lotnisko w Tulcan z zapytaniem o samoloty do Cali. Byliśmy przekonani, że najgorszym odcinkiem w drodze do Kolumbii jest jej granica i południowa część kraju. Trasa z Cali w kierunku Morza Karaibskiego nie miała już takiej złej renomy. A przez to, że nie planowaliśmy zwiedzać tego kraju, nie przyszło nam nawet do głowy, by sprawdzić, czy Polacy w ogóle mogą podróżować po nim bez wizy. Można.. uff.. Ale na nowo na stronach MSZ przestrzegano przed niebezpieczeństwem napadu, rabunku itd. Potem Krzysiek nakrzyczał na mnie, że to był mój pomysł z tą Kolumbią, ale jak się uniosłam, odwołał ten głupi wymysł i przeprosił. 

ZA GRANICĄ KOLUMBIJSKĄ

“Klamka zapadła”. Nie było samolotu, więc za chwilę pędziliśmy taksówką do granicy po stronie ekwadorskiej. Dwa kraje oddzielał most. Kierowca zostawił nas po jednej jego stronie z informacją, że dalej musimy iść już na piechotę. W pobliskiej WC założyłam przylegający do ciała portfel z pieniędzmi. Tak na wszelki wypadek.. Przeprawa.. jak zwykle przesadzona emocjonalnie. Urzędnik po stronie kolumbijskiej wyjął rejestr krajów, sprawdził czy jest konieczność posiadania wiz w naszym przypadku i fru.. Coś do czego musieliśmy przyzwyczaić wzrok po wjeździe do Kolumbii to wszędzie stacjonujące wojsko. Po chwili jednak i to dawało nam sporą dawkę poczucia bezpieczeństwa ale i nakręcało spiralę adrenaliny. I jeśli nawet zdarzały się przypadki zatrzymań przez mundurowych, przeszukiwano najczęściej mężczyzn a rzadko turystów. W wielu sytuacjach dla młodych Kolumbijczyków to była kolejna okazja do flirtu. 

 

Fot. Ipiales, Kolumbia

Z Tulcan kolumbijska już taksówka zawiozła nas do Ipiales, skąd mieliśmy kontynuować podróż autobusem do Pasto. Wszystko sprawnie, bez większych emocji, normalnie. Terminal autobusowy w Ipiales ładny i schludny a autobus elegancki i mały. Widoki za oknem przepiękne, ale emocje nie pozwalały do końca się nimi delektować. W Pasto planowaliśmy spędzić tylko noc, by następnego dnia ruszyć znowu do Cali. Unikaliśmy podróży nocą, by zredukować do minimum ewentualne ryzyko napadu, któremu sprzyjał zmrok.

W Pasto odczuwaliśmy “nieprzyjemne fluidy”, choć nic takiego się nie wydarzyło. Może powodował to fakt mieszkania przy stacji autobusowej (konieczność porannego kontynuowania podróży spowodowała, iż uznaliśmy za bezsensowne lokowanie się gdzieś na oddalonej starej części miasteczka, tym bardziej że zbliżająca się noc i tak zmusiłaby nas do pozostania w hostelowym pokoju), towarzystwo z nią graniczące czy obecne wojsko, które na pytanie “esta peligroso aqui?” (Czy jest tu niebezpiecznie?), odpowiedziało po prostu “si”. Wieczór spędziliśmy w pokoju, szczelnie zamknięci na cztery spusty nasłuchując od czasu do czasu jakichś okrzyków zza ściany. Głowa potrafiła nieźle namieszać.. okazuje się, że wystarczy się nakręcić (bez przyczyny), by świat widzieć inaczej.. 

W DRODZE DO CALI

Wczesne śniadanie na terminalu autobusowym było miłym akcentem dnia. Dostaliśmy pyszne, ciepłe bułeczki serowe z równie smakowitą kawą. “Supertaxi”, na którą bilety zakupiliśmy dzień wcześniej, prawie punktualnie dowiozła nas na miejsce. Tym razem w trakcie podróży zatrzymywano nas aż trzy razy. Irytacja czy zdenerwowanie w nas nie rosło a w Krzyśku to nawet wzrastała niewytłumaczalna (choć bezpieczna) euforia na widok takiej ilości broni, moro, „twardzielskich” min żołnierzy. Gdy w trakcie jednej takiej rewizji żołnierz zapytał mnie:

- Ma Pani broń?

- Nieeee… - I zaczęłam się nerwowo śmiać, choć w sumie zabawne to nie było. 

Później, gdy w jakimś miasteczku po drodze autobus opuszczała jakaś dziewczyna, przyszła się ze mną pożegnać, mimo że nawet koło siebie nie siedziałyśmy, już nie wspominając o jakiejś głębszej relacji. Było to miłe i zaskakujące. Nie przywykłam do tego w warszawskiej komunikacji. Co chwilę stykaliśmy się z bezinteresowną pomocą, uśmiechem czy rozmową. Czy taka ta Kolumbia straszna? 

Fot. W drodze do Cali.

 

11 komentarzy

 • Asia
  Asia niedziela, 14 luty 2016

  Niestety Gabi, my akurat tą częsć Kolumbii bardziej przejechalismy niż się nią delektowalismy. Wulkanu rowniez nie widzielismy. Dopiero w Cali i kolejnych miastach spedzilismy wiecej czasu.

 • Gabi
  Gabi niedziela, 14 luty 2016

  Ojej, mieliście szczęście zobaczyć Galeras w pełnej okazałości, zazdroszczę :) Mi przez prawie cały pobyt w Pasto wulkan się skrywał za chmurami... Przez Ipiales tylko przejechaliście, czy zatrzymaliście się też w Las Lajas? :)

  Pozdrawiam serdecznie!

 • Marta, Podróże od kuchni
  Marta, Podróże od kuchni wtorek, 26 styczeń 2016

  Takie wyjazdy wspomina się pózniej najlepiej! :)

 • Michał I Mała i duży w podróży
  Michał I Mała i duży w podróży poniedziałek, 25 styczeń 2016

  Ciekawe czy da się z jednej strony być uważnym i mieć świadomość zagrożenia, a z drugiej się nim nie denerwować (bo po co?). To chyba jest ciężkie... No ale jak to mówią ''strach ma wielkie oczy" ;)

 • Asia
  Asia sobota, 23 styczeń 2016

  Jak się faktycznie nic niebezpiecznego nie wydarzy, to takie sytuacje najlepiej się wspomina.

 • Natalia I Zapiski ze świata
  Natalia I Zapiski ze świata sobota, 23 styczeń 2016

  Strach ma często wielkie oczy, chociaż wiadomo, że zawsze trzeba uważać, zwłaszcza w miejscach o podwyższonym ryzyku. Tak czy siak, "straszne fluidy" często są później powodem do fantastycznych wspomnień.

 • Natalia | Biegun Wschodni
  Natalia | Biegun Wschodni sobota, 23 styczeń 2016

  Gratuluję odwagi. Mi się automatycznie przypomniało, jak wahaliśmy się czy wjechać samochodem do Republiki Naddniestrzańskiej, będąc w Mołdawii. Myślę, że klimaty i zagrożenia podobne i choć to Europa, to równie dziki jej zakątek. I w efekcie zrezygnowaliśmy

 • Szymon
  Szymon piątek, 22 styczeń 2016

  Chcę więcej! Kolumbia mnie chyba najmocniej przyciąga z całej Ameryki Płd. (oprócz Patagonii ;) )

 • Asia
  Asia środa, 20 styczeń 2016

  Dzięki dziewczyny! To nieplanowane zdarzenie zamotało nam w głowie przez chwilę. Potem było z górki, choć o tym poczytacie przy okazji kolejnych artykułów:). Mogę powiedzieć jedno.. o ile staram się unikać powrotów do dalekich krajów (odległość, cena, chęć zobaczenia jak największej ilości krajów), do Kolumbii wróciłabym raz jeszcze. Ta niesamowita aura ciepłych "klimatów" kolumbijskich zaraziła na zawsze:)

 • Agnieszka
  Agnieszka środa, 20 styczeń 2016

  Ostatnio interesuję się Kolumbią, więc ten post w sam raz dla mnie! Tym bardziej, że ten kraj faktycznie nie ma zbytnio dobrej renomy. Np. mój chłopak pierwsze co jak powiedziałam mu o tym pomyśle, to "dorzucą nam gdzieś narkotyki i nas zamkną!" ale jakoś w to nie wierzę :) Czekam z niecierpliwością na dalszą relację!

 • Monika
  Monika środa, 20 styczeń 2016

  Przypomniałam sobie jak przekraczała tę granicę dwa razy. Sama, ale się nie bałam, bo już wiedziałam, że Kolumbia jest ok. Wieczorem siedziałam w hotelu oglądając kryminały, bo dobra kablówka była.

Leave a Reply

Your email address will not be published. HTML code is not allowed.